راهنمای خرید ظروف فیروزه کوبی

پیشنهاد امتیاز0
پیشنهاد امتیاز0

فیروزه کوبی یکی از انواع صنایع دستی ایران بوده که برای اولین بار، قریب به شصت سال پیش، در خطه هنرمند پرور خراسان شمالی ساخته و پس از آن به اصفهان برده شد و در آنجا به گونه ای، تکمیل شد. به طوری که امروزه اصفهان به مهد تولید صنایع دستی فیروزه کوب بدل شده است. برای آشنایی بیشتر با این نوع ظورف در ادامه این مطلب ( راهنمای خرید ظروف فیروزه کوبی ) همراهمان باشید.

فیروزه کوبی چیست و چگونه اجرا می شود؟

یکی از صنایع دستی مشهور و پرطرفدار در اصفهان فیروزه کوبی است. فیروزه کوبی هنری است که با داشتن سابقه نه چندان دور توانسته است جایگاه ویژه ای در میان هنرهای دستی ایرانی به خود اختصاص دهد. ظروف فیروزه کوبی با استفاده از مواد اولیه اصلی که عبارتند از ظروف مسی و سنگ فیروزه نیشابور در کارگاه های فیروزه کوبی ساخته می شوند.

تولید ظروف فیروزه کوبی در سه مرحله زرگری، فیروزه کوبی و پرداخت کاری انجام می شود:

 • زرگری: در این مرحله ظروف مسی توسط استاد مسگر ساخته می شود و برای اجرای فیروزه کوبی به استاد فیروزه کار سپرده می‌شود
 •  فیروزه کوبی: در این مرحله قطعات سنگ فیروزه با دقت و مهارت در کنار یکدیگر قرار می گیرند و با استفاده از چسب فیروزه کوبی محکم می شوند.
 •  پرداخت کاری: در مرحله پایانی ظرف آماده شده صیقل داده شده و عملیات پرداخت بر روی آن انجام می شود. سپس لایه از پلی استر بر روی ظرف قرار می گیرد که از آن محافظت کند.

دیجی فاین - راهنمای خرید ظروف فیروزه کوبی

تشخیص اصل بودن فیروزه

تشخیص سنگ فیروزه مرغوب برای عموم مردم، کاری نسبتا دشوار و پیچیده به شمار می‌­رود. ولی ما در این قسمت، قصد داریم نکات ساده و کلیدی جهت تشخیص سنگ فیروزه اصل، ارائه کنیم.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید ظروف فیروزه کوبی

اولین و راحت­‌ترین راه برای تشخیص اصل بودن سنگ فیروزه، درخواست شناسنامه سنگ و بررسی آن می‌­باشد. در صورتی که محصول مورد نظر شما فاقد شناسنامه بود، می‌­توانید از راه های دیگری که در ادامه به آن اشاره می‌­شود، کمک بگیرید. زمانی که قصد خرید صنایع دستی فیروزه کوبی را دارید، بهتر است با اجازه فروشنده، کمی از لعاب پلی استر موجود بر روی اثر را تراشیده و با یک شئ نوک تیز، مانند سوزن یا سنجاق، سعی کنید بر روی سنگ­های فیروزه به کار رفته در محصول، خراش ایجاد کنید؛ در صورت اصل بودن سنگ، هیچ اثری از خط و خش بر روی سنگ باقی نخواهد ماند.

همچنین سنگ فیروزه اصل، قادر به خط انداختن بر روی شیشه خواهد بود. یکی دیگر از راه­ های تشخیص مرغوبیت سنگ فیروزه به کار رفته در محصولات فیروزه کوب، قرار دادن سنگ فیروزه در مجاورت شعله آتش(مانند شعله شمع و کبریت) می­‌باشد؛ سنگ فیروزه اصل به هیچ وجه در اثر حرارت شعله آتش، تغییر رنگ نخواهد داد. بررسی رنگ و رگه­ های سنگ فیروزه جهت تشخیص اصل بودن آن، می‌­تواند راهی موثر برای خرید صنایع دستی فیروزه کوب مرغوب و با کیفیت به شمار رود؛ فیروزه اصل طیف رنگی آبی تا سبز را شامل شده و دارای رگه­ هایی درشت و تیره رنگ است. البته فیروزه درجه یک نیشابور کاملا آبی رنگ و فاقد رگه می­‌باشد.

تغییر رنگ سنگ­ های فیروزه بی ­کیفیت و تقلبی، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید حتی به مدت محدود، کاملا واضح و قابل مشاهده می‌­باشد؛ این در حالی است که رنگ سنگ فیروزه اصل در مجاورت نور خورشید، همچنان ثابت و بدون تغییر خواهد ماند. از آنجا که سنگ فیروزه از جمله سنگ­ های قیمتی به شمار می­‌رود، تشخیص اصل بودن آن، کمک بزرگی در راستای خرید صنایع دستی فیروزه کوب اصل و مرغوب، محسوب خواهد شد.

مرغوب ترین نوع سنگ فیروزه از معادن نیشابور به دست می­‌آید. ولی متاسفانه، امروزه افراد سودجو، از سنگ ­های فیروزه کرمان که کیفیت پایین تری دارند، یا حتی سنگ­ های مصنوعی و پلاستیکی، در تولید محصولات فیروزه کوب استفاده کرده و با نام سنگ نیشابور به فروش می­‌رسانند.

نکات مهم برای خرید ظروف فیروزه کوبی

 • اولین شرط توجه به قیمت آن است. عوامل مختلفی چون جنس، مدل، کیفیت و… بر روی قیمت این محصولات اثرگذار هستند. شما عزیزان باید با توجه به بودجه و سلیقه‌ی خود نسبت به خرید مدل خاصی اقدام کنید.
 • محصول انتخابی شما عزیزان حتما باید دارای شناسنامه باشد یعنی نام و امضای سازنده بر روی آن حک شده باشد. به این مورد حتما دقت کنید.
 • توجه به زیبایی و ظرافت کار را هم فراموش نکنید. تکه‌های فیروزه باید با آرایش خاص و نهایت دقت کنار یکدیگر قرار گرفته باشند.
 • اگر متوجه شدید که سطح کار برجستگی و ناهمواری دارد از خرید آن اجتناب کنید.
 • اگر فاصله‌ی بین سنگ‌های فیروزه از یکدیگر زیاد بود، باز هم از خریدش بپرهیزید. چون این دو عامل نشان دهنده‌ی پایین بودن ارزش کار خواهد بود.
 • هیج‌گاه این‌محصولات را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
 • سعی کنید ظروف فیروره کوبی را در مجاورت زیورآلات و لوازم آرایشی‌تان نگذارید.
 • عزیزان سطح کار را در صورت کثیف شدن؛ فقط از طریق یک پارچه‌ی خیس پاک کنید و هیچ‌گاه از مواد شیمیایی بهره نبرید.

دیجی فاین - بهترین راهنما

نتیجه گیری

خانم‌های ایرانی معمولا علاقه‌ی زیادی به قرار دادن صنایع دستی در منزلشان دارند و از انواع ظروف مسی، ظروف میناکاری، صنایع قلمکاری شده و ظروف فیروز کوبی برای زیبایی هرچه بیشتر دکوراسیون منزلشان استفاده می‌کنند. اما آثاری که به وسیله‌ی دست ساخته می‌شوند از زیبایی و قیمت بالایی هم برخوردار خواهند بود. علت این امر هم گران بودن مواد اولیه و زحمتی است که برای تولید این قبیل از صنایع دستی کشیده می‌شود. از این رو شما عزیزان همراه می توانید با در نظر گرفتن نکات این مطلب ( راهنمای خرید ظروف فیروزه کوبی ) اقدام به خرید محصولی اصل با قیمت متعارف و البته رضایت بخش داشته باشید.

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی فاین
Logo