راهنمای خرید موتور سیکلت

پیشنهاد امتیاز0
پیشنهاد امتیاز0

 

راهنمای خرید موتور سیکلت

مقدمه

موتور سیکلت برای اولین بار توسط گوتلیب دایملر و ویلهلم می باخ در سال ۱۸۵۵میلادی اختراع شد. موتور سیکلت ساخته شده توسط آن‌ها در اصل همان سیستم دوچرخه را داشت؛ اما توسط موتوری که با کمک نفت کار می‌کرد، باعث حرکت می‌شد. با ارائه اولین موتور سیکلت، توجه سازندگان دوچرخه و مخترعان به سمت موتور سیکلت جلب شد و همین سبب شد تا امروزه موتور سیکلت‌های گوناگونی در بازار وجود داشته باشد که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاص خود را دارا هستند. همین گوناگونی سبب شده بعضی افراد تا هنگام خرید موتور سیکلت دچار سردرگمی شوند. در ادامه به بررسی انواع موتور سیکلت می‌پردازیم.

اولین موتور سیکلت

اولین موتور سیکلت

انواع موتور سیکلت

موتور سیکلت بر اساس نوع کاربردی که دارند انواع گوناگونی دارند، از جمله می‌توان به آندرو، کراس، تریل، بیابانی و نیکد تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

موتور سیکلت آندرو

این مدل موتور سیکلت بسیار پر قدرت هستند و مناسب محل‌های پر فراز و نشیب و افراد با تجربه است. همچنین دارای پنج تا شش دنده هستند که باعث می‌شوند در هنگام رانندگی مدام مجبور به تعویض دنده نباشید و همین‌طور صدای بسیار کمی تولید می‌کنند.

موتور سیکلت آندرو

موتور سیکلت آندرو

موتور سیکلت کراس

از موتور سیکلت کراس برای مسابقات با مانع و حرکات نمایشی دارون سیرک و شهربازی‌ها استفاده می‌شود. این مدل موتور سیکلت به دلیل موتورهای قدرتمند و وزن سبکی که دارد، دارای شتاب بسیار بالایی است. همچنین به دلیل سیستم اگزوز خاصی که دارد، دارای صدای بسیار بالایی است که امکان خروج سریع‌تر آلاینده‌ها را به موتور سیکلت می‌دهد‌. موتور سیکلت کراس به دلیل فنربندی خاص خود و دارا بودن شاسی‌های محکم، امکان پرش، بدون وارد شدن صدمه به موتور سیکلت را فراهم می‌کند.

موتور سیکلت کراس

موتور سیکلت کراس

موتور سیکلت تریل

موتور سیکلت تریل به دلیل کنترل راحت و تعادلی که دارند مناسب حرکات نمایشی خطرناک و حرکت بر روی دیوار است. این نوع موتور سیکلت‌ها امکان پرش را ندارند و همچنین محلی برای زین دارا نیستند. استفاده از این نوع موتور سیکلت نیازمند مهارت و تجربه کافی است و هر کسی قادر به کنترل و استفاده از آن‌ها نیست.

موتور سیکلت تریل

موتور سیکلت تریل

موتور سیکلت بیابانی یا داکار

این مدل موتور سیکلت به دو دسته مسابقه‌ای و خیابانی تقسیم می‌شود. موتور سیکلت داکار جز قدرتمندترین موتور سیکلت‌هاست که برای مسافرت در مسافت‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین وزن بالایی دارد که امکان استفاده از آن‌ را کمی مشکل کرده است. این خرید موتور سیکلت داکار به دلیل مناسب بودن برای مسافرت دارای ویژگی‌های چون دارا بودن باک بزرگ، صندوق حمل بار، چراغ‌های قدرتمند مناسب طول شب و گارد جلو و عقب جهت محافظت از سرنشینان است.

موتور سیکلت داکار

موتور سیکلت داکار

موتور سیکلت نیکد

موتور سیکلت نیکد خود به چند دسته موتور سیکلت اسکوتر، تفریحی، چهار چرخ و مسافرتی تقسیم می‌شوند. موتور سیکلت نیکد جز اسپورت‌ترین موتور سیکلت‌هاست. این موتور سیکلت‌ها به دلیل سرعت و قدرت و فرم خاص طراحی که دارند، بیشتر مناسب طیف جوان و پرشور جامعه امروزی است. همچنین به دلیل شاسی محکمی که دارند، به راحتی قابل کنترل هستند و قابل استفاده در مسافت‌های بالا است.

موتور سیکلت نیکد

موتور سیکلت نیکد

 

موتور سیکلت اسکوتر

این مدل موتور سیکلت تنها مناسب جاده‌های آسفالت و استفاده در مسافت‌های کم درون شهری است. خرید موتور سیکلت اسکوتر بیشتر بین طیف مسن‌تر و خانوم‌های جوان که در هنگام رانندگی بیشتر به امنیت خود اهمیت می‌دهند، مناسب است. همچنین دارای بدنه فانتزی و چرخ های بسیار کوچکی است و سرعت پایینی دارد.

موتور سیکلت اسکوتر

موتور سیکلت اسکوتر

موتور سیکلت چهار چرخ

این مدل موتور سیکلت همان‌طور که از نامش پیداست، دارای چهار چرخ است؛ به همین دلیل از امن‌ترین و لوکس‌ترین نوع موتور سیکلت‌هاست. کنترل و استفاده از آن‌ها بسیار ساده است و دارای وزن بسیار بالایی است. به دلیل میزان مصرف بالای سوخت امکان استفاده در مسافت‌های طولانی را ندارد. بعضی از گونه‌های این نوع موتور سیکلت مناسب مسابقه و تفریح در مکان‌های خاص مانند شنزارها، مکان‌های گلی و جنگل‌هاست‌.

موتور سیکلت اسکوتر

موتور سیکلت چهار چرخ

عواملی که بر روی قیمت خرید موتور سیکلت اثر دارند:

به‌طور قطع برای شما نیز مهم است که موتور سیکلتی که خریداری می‌کنید، چه هزینه‌ای بابت آن می‌پردازد و تا چه اندازه ارزش هزینه‌ای که برای آن پرداخت کرده‌اید را دارد.‌ عوامل زیادی بر روی قیمت خرید موتور سیکلت تاثیر دارند، در ادامه به بررسی چند نمونه از این عوامل می‌پردازیم.

برند

توجه به برند موتور سیکلت، نکته‌ی مهم دیگری است که هنگام خرید موتور سیکلت باید به آن توجه نمود. اغلب پیش می‌آید مردم بابت برند یک موتور سیکلت مبلغ بالایی برای آن‌ها می‌دهند؛ زیرا یک برند جهانی حس اطمینان از خرید را به مشتری می‌دهد و باعث می‌شود، مشتری برای خرید آن کالا ترغیب شود، در حال‌ که ممکن است آن موتور سیکلت کیفیتی نداشته باشد؛ این مورد بیشتر درباره برندهایی که موتور سیکلت به‌روز تولید می‌کنند، صدق می‌کند. آن‌ها در زمینه مواد به کار رفته، ظرافت و مهارت در تولید موتور سیکلت، ممکن است کم‌کاری کنند و تنها بر روی قدرت نام برند تکیه کنند؛ بنابراین سعی کنید موتور سیکلتی را انتخاب کنید که با کیفیت باشد و فقط به ‌خاطر برند و طراحی خاص آن معروف نشده باشد.

کیفیت

کیفیت ابزار به کار رفته در ساخت موتور سیکلت تاثیر بسزایی در قیمت آن محصول دارد؛ زیرا موتور سیکلتی که از کیفیت‌ بالایی در ابزار به کار رفته برای ساخت آن‌ها برخوردار هستند، به همان نسبت کارایی بیشتر دارند و دارای طول عمر بالاتری هستند.

 

نتیجه‌گیری

موتور سیکلت وسیله نقلیه ارزان و مفید برای مسافرت، سرگرمی یا کار است. این وسیله نقلیه دارای انواع گوناگونی است که هر مدل کاربرد خاص خود را داراست؛ بنابراین در هنگام خرید موتور سیکلت حتماً به نوع استفاده‌ای که از آن می‌خواهید داشته باشید، دقت کنید؛ زیرا هر کدام مناسب محل و مسافت‌ خاصی هستند.

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی فاین
Logo